Pentru anul 2007 una din investitiile a Primariei Municipiului Medgidia este reabilitarea bazinului de inot din cadrul Complexului sportiv Iftimie Ilisei. Reabilitatea bazinului de inot este inclusa in cadrul programului national Bazine de inot ce se va derula de catre Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului. Bazinul de inot din cadrul complexului sportiv Iftimie Ilisei a fost construit in perioada 1978-1982 si are o suprafata de 3,025 mp, 8 culoare si o adancime de 2 m la capete si 2,2 m la mijloc. Dotat cu toate spatiile necesare, grupuri sanitare, cabine pentru dusuri, cabinet de asistenta medicala, sala de forta, vestiare, complexul sportiv Iftimie Ilisei a reprezentat un adevarat loc pentru organizarea de competitii nationale si internationale. Cu timpul din cauza lipsei de fonduri pentru intretinerea sa acest spatiu s-a deteriorat si a devenit nefunctional.










