Premierul Victor Ponta a anuntat joi seara, intr-o conferinta la Sibiu, ca va discuta cu ministrul Bugetului si cu cel de Finante posibilitatea de a se face o exceptie in asa fel incat sa se faca mai multe angajari in administratie, dar numai pentru accesarea de fonduri europene, ramanand insa in anvelopa de 7 % din PIB.
„Primaria are bani in buget, are nevoie sa angajeze oameni pentru accesarea de fonduri europene, unde de fapt ne zgarcim, economisim salariile a trei oameni si pierdem toti banii pentru proiecte. E un lucru cu care sunt de acord, o sa-l discut cu ministrul Bugetului si cu ministrul de Finante si cred ca putem gasi solutia in care pentru aceste proiecte angajam cinci oameni, dar castigam si atragem bani de zece ori mai mult. Ar trebui sa avem o exceptie de la regula generala”, a spus Victor Ponta. Acesta precizat ca deja au fost exceptate de la desfiintarea functiilor vacante autoritatile de management si organismele intermediare. „De altfel, intre institutiile exceptate de la desfiintarea functiilor vacante si chiar unde se fac angajari sunt toate autoritatile de management si organismele intermediare, pentru ca acum am deblocat programele operationale si avem nevoie sa bagam proiecte in aceste programe, ca altfel le-am deblocat si la un moment dat nu o sa mai avem proiecte”, a aratat premierul. Victor Ponta a spus ca ia in calcul ca o primarie, cum este cea a Sibiului, care are bani suficienti, dar nu are angajati destui, sa angajeze mai multe persoane pentru proiectele europene.
(Sursa: Agerpres)










