Festivalul Național de Muzică Ușoară „Mamaia” revine în această vară pe scena litoralului românesc. Între 21 și 23 august 2026, Piațeta Perla din Mamaia va găzdui o nouă ediție a evenimentului care, de peste șase decenii, face parte din istoria muzicii ușoare românești.
Organizat de Consiliul Județean Constanța, prin Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, festivalul își propune să păstreze tradiția unuia dintre cele mai importante evenimente muzicale ale României, dar, în același timp, să ofere o scenă noilor generații de artiști.
„Mamaia” nu este doar un festival, ci un nume legat de momente importante din cultura muzicală românească. De-a lungul timpului, pe scena sa au urcat artiști care au devenit repere pentru mai multe generații, iar cântece prezentate în cadrul festivalului au rămas în memoria publicului.
Tocmai această combinație dintre tradiție și viitor se află în centrul ediției din acest an. Publicul va putea revedea artiști consacrați și va avea, în același timp, ocazia să descopere noi voci și povești muzicale.
Trei seri de muzică, cu artiști îndrăgiți
Programul artistic al festivalului aduce, timp de trei seri, nume importante ale muzicii românești și internaționale.
Vineri, 21 august, pe scenă vor urca Voltaj, Ovidiu Komornyik, Alexandru Anghel, Carmen Rădulescu, Natalia Barbu, Oana Sârbu, Nicola, Andreea Bălan și Monica Anghel.
Sâmbătă, 22 august, publicul îi va putea vedea pe Antonia, Cristiana Sofia Damian, Anca Țurcașiu, Vlad Miriță, Ramona Bădescu, Catinca Leu, Nico, Irina Popa și Paula Seling.
Cea de-a treia seară, duminică, 23 august, aduce pe scena Festivalului „Mamaia” nume precum Alessandro Safina, Bobby Solo, Marcel Pavel, Andrei Bănuță și Marta Verrecchia.
Spectacolele vor fi prezentate de Vlad Miriță, Anca Țurcașiu și Ramona Bădescu.
Acompaniamentul va fi asigurat de Orchestra Festivalului de Muzică Ușoară „Mamaia”, iar la pupitrul dirijoral se vor afla Andrei Tudor, Ionel Tudor și Rocco Pallazzo.
Festivalul care poate schimba destine
Dincolo de spectacolele dedicate publicului, una dintre componentele importante ale evenimentului rămâne concursul, organizat prin Secțiunea de Creație și Secțiunea de Interpretare.
Pentru tinerii artiști, participarea la Festivalul „Mamaia” poate reprezenta mai mult decât o simplă apariție pe scenă. Este o oportunitate de a-și prezenta talentul în fața unui juriu de specialitate și de a face primii pași către o carieră artistică.
Președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, subliniază tocmai această misiune a festivalului: aceea de a păstra moștenirea culturală și, în același timp, de a crea oportunități pentru generațiile care vin.
„Ne dorim să oferim tinerelor talente șansa de a urca pe această scenă emblematică și de a duce mai departe tradiția muzicii românești”, transmite Florin Mitroi, arătând că Festivalul „Mamaia” trebuie să rămână un loc în care talentul este văzut, încurajat și susținut.
La rândul său, Laura Abibula Stroe, director general al Centrului Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, vorbește despre responsabilitatea de a continua povestea festivalului și despre întâlnirea dintre generațiile de artiști.
„Festivalul Mamaia înseamnă responsabilitate, emoție și bucuria de a construi mai departe o poveste care aparține muzicii românești”, spune Laura Abibula Stroe.
Cum pot fi cumpărate biletele
Biletele sunt disponibile începând cu 14 august la casieria mobilă din Piațeta Perla, deschisă zilnic, între 15:00 și 20:00.
Acestea pot fi cumpărate și de la casieria Centrului „Jean Constantin”, după următorul program:
– Luni – Miercuri: 09:00 – 15:00
– Joi – Vineri: 09:00 – 19:00
– Sâmbătă – Duminică: 10:00 – 19:00
Biletele sunt disponibile și online, pe platforma iabilet.ro.
Festivalul Național de Muzică Ușoară „Mamaia” își propune astfel să aducă din nou împreună publicul, artiștii consacrați și noile talente, într-un eveniment care leagă nostalgia marilor șlagăre de energia unei noi generații.
Timp de trei zile, Mamaia va fi din nou locul în care muzica românească își întâlnește trecutul, prezentul și viitorul.











