Consiliul Județean Constanța, Cultură

Constănțenii sunt invitați la un tur cultural dedicat lui Anghel Saligny și istoriei orașului modern

Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Constanța, organizează joi, 6 august, de la ora 18:00, turul cultural „Anghel Saligny – De la știință la artă, povestea Constanței moderne”, un eveniment dedicat personalității care a contribuit decisiv la transformarea orașului și a portului Constanța.

Realizat în colaborare cu prof. dr. Răzvan Raul Ivan, turul le propune participanților o incursiune în Constanța de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX, perioadă în care proiectele inginerești ale lui Anghel Saligny au schimbat definitiv imaginea și dezvoltarea economică a orașului.

Pe parcursul traseului, participanții vor descoperi clădiri și monumente reprezentative pentru patrimoniul constănțean, dar și poveștile oamenilor care au contribuit la dezvoltarea orașului. Itinerariul include obiective precum Statuia Lupoaicei, Palatul Regal, Piața Ovidiu, Casa Manicatide, Casa Pariano, statuia lui Anghel Saligny, Portul Constanța, Gara Maritimă, Uzina Electrică, silozurile și Casa inginerului Ion Pîslă.

Turul va pune în valoare contribuția lui Anghel Saligny la modernizarea Portului Constanța, una dintre cele mai importante lucrări de inginerie din România începutului de secol XX. Participanții vor afla detalii despre inaugurarea oficială a portului, în anul 1909, în prezența Familiei Regale, despre impactul investițiilor asupra dezvoltării economice a țării, dar și despre construcții considerate la vremea respectivă adevărate performanțe tehnologice.

Managerul Centrului Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, Laura Abibula Stroe, subliniază că astfel de proiecte oferă publicului o modalitate diferită de a descoperi patrimoniul local.

„Istoria prinde viață atunci când este trăită. Ea se descoperă în clădiri, în străzi, în porturi, în monumente și în poveștile oamenilor care au modelat aceste locuri. Prin tururile culturale pe care le organizăm, invităm publicul să transforme patrimoniul în experiență și să redescopere Constanța ca pe un oraș care își spune singur povestea”, a declarat Laura Abibula Stroe.

Evenimentul face parte din seria tururilor culturale organizate de Centrul Cultural Județean Constanța, proiecte care urmăresc promovarea patrimoniului local și apropierea comunității de istoria orașului prin experiențe interactive.

Turul este gratuit, iar punctul de întâlnire este Statuia Lupoaicei, joi, 6 august, la ora 18:00. Participanții sunt invitați să redescopere Constanța prin prisma moștenirii lăsate de unul dintre cei mai importanți ingineri din istoria României.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*