Produsele alimentare modificate genetic (MG), un pericol pentru consumatori. Cel mai bine ar fi ca aceste produse sa aiba pusa pe ele o bulina rosie pentru ca persoanele sa fie atentionate, bineinteles, si producatorii ar trebui verificati din punct de vedere al calitatii produselor si controlati daca respecta toate normele in vigoare. Cam greu de crezut ca se va face acest lucru la noi, pentru ca legislatia nu permite divulgarea numelor producatorilor care sunt gasiti in neregula. Se dau amenzi, se platesc si productia merge mai departe.
Potrivit unui studiu realizat de Greenpeace, romanilor nu le plac produsele alimentare MG. Studiul arata ca 67 la suta dintre romani nici nu vor sa auda de aceste produse. Majoritatea se tem pentru sanatatea lor si spun ca, daca ar cumpara si ar consuma produse MG, sunt siguri ca s-ar imbolnavi. Dar, din pacate, nu toti romanii se feresc de aceste alimente. 14 la suta dintre respondenti au declarat ca ar consuma fara nicio problema astfel de alimente, iar 18 la suta spun ca nu sunt informati in legatura cu produsele modificate genetic si nici nu stiu ce inseamna exact ca un produs e modificat genetic. Cei mai multi consumatori de astfel de produse se afla in Moldova, respectiv 21 la suta. 14 la suta dintre romanii din Crisana, Banat si Maramures ar consuma alimente modificate genetic. Oltenii si dobrogenii sunt cei mai precauti, doar 10 la suta dintre acestia ar fi dispusi sa cumpere produse care au in compozitie alimente care au suferit MG. Din pacate, tinerii sunt cei mai dispusi sa consume produsele acestea, in comparatie cu cei mai varstnici, care nu vor sa auda de alimentele MG Studiul Greenpeace a fost realizat in perioada 17 – 30 iunie 2007, pe un esantion de 1.247 de persoane, cu o marja de eroare de plus, minus 2,7 la suta.









