Pe agenda de lucru a primarului Iusein Visel pentru acest an se află o serie de proiecte și investiții ce au ca scop dezvotarea și modernizarea comunei dar și crearea unui trai mai bun pentru toți locuitorii.
Administrația locală a obținut fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală etapa a II a, de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice (MDRAP), pentru construirea unei grădinițe noi în localitatea Văleni. Conform declarațiilor edilului, documentația necesară organizării licitației pentru desemnarea constructorului a fost publicată în SICAP (sistemul electronic de achiziții publice).
Printre investițiile pe care autoritățile locale le vor realiza în domeniul infrastructurii educaționale se numără și reabilitarea școlii din localitatea Lespezi. Instituția de învățământ are trei săli de clasă, iar autoritățile au în plan extinderea acesteia prin construirea grupurilor sanitare. Lucrarea se va realiza cu fonduri de la bugetul local.
De asemenea, în acest an vor fi reluate lucrările școlii vechi din Văleni, ce au fost începute în anul 2015. Și această investiție se realizează cu fonduri din bugetul local.
Printre prioritățile edilului se numără și reabilitarea sistemului de iluminat public. Proiectul presupune înlocuirea lămpilor existente cu unele de tip led. Se va moderniza sistemul în toate satele comunei prin montarea unui număr de 600 de lămpi.
În comuna Dobromir sunt aproximativ 35 de kilometri de drumuri. În acest an, administrația locală și-a propus pietruirea străzilor pe o distanță de 7,2 kilometri. a








