Administrație locală, Investiții

Construire liceu în comuna Valu lui Traian. O investiție de peste 60 de milioane de lei

Primarul Florin Mitroi a semnat contractul de finanțare pentru construirea unui liceu „verde” în localitatea Valu lui Traian. Investiția se va realiza cu fonduri europene obținute prin Componenta C 15 – Educație din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență.

„Concretizăm proiecte extrem de importante! Am semnat contractul de finanțare pentru liceul ce va fi construit anul viitor în Valu lui Traian. Este singurul liceu construit de la zero în județ în ultimii 20 de ani și va deservi toate localitățile. Un proiect pe care îl las cu mare drag vălurenilor la predarea mandatului, realizat împreună cu Iulia Iurea, primarul ales al comunei”, a transmis primarul Florin Mitroi.

Liceul va fi amplasat în centrul civic al Zonei F, cunoscută și sub denumirea de Cartierul Tineretului. Această zonă este deja în plină dezvoltare, alte două proiecte educaționale, o școală gimnazială și o grădiniță, fiind în curs de finalizare. Noua unitate de învățământ va completa această rețea educațională, oferind tinerilor o continuare firească a studiilor în cadrul localității.

Valoarea totală a proiectului se ridică la peste 60 milioane de lei, iar mai mult de 7 milioane de lei vor fi suportați din buget local. Liceul va avea profil teoretic, dar va include și o filieră tehnologică, unde elevii vor putea învăța tainele mecanicii.

Prin proiectul „Construirea și dezvoltarea unei rețele-pilot de școli verzi Liceul teoretic 12 clase din strada Florilor nr. 2A, comuna Valu lui Traian, județul Constanța”se propune construcția unei școli ecologice care să urmeze principii și practici sustenabile pentru a reduce impactul asupra mediului și pentru a promova educația ecologică, având un curriculum bazat în mare parte pe educația pentru protecția mediului înconjurător.

Investiția presupune realizarea unui nou corp de clădire cu o suprafață construită la sol de 1.113,67 mp, dedicat învățământului liceal. Conform cererii de finanțare, se prevăd măsuri de creștere a eficienței energetice a clădirii, respectiv termoizolarea pereților exteriori cu vată minerală, termoizolare terasă, termoizolare placă peste subsol și montare panouri solare/fotovoltaice, îndeplinind cerințele unei “școli verzi”.

Clădirea va avea regim de înălțime S+P+3E. Ca organizare funcțională, școala va cuprinde:12 săli de clasă, laborator multifuncțional, laborator de informatică, laborator de chimie, laborator fizică, atelier mecanic, cabinet psihopedagogie, grupuri sanitare, cabinet medical, bibliotecă; birouri administrative (secretariat, contabilitate, birouri, cancelarie, arhivă), anexe didactice, spații de recreere, spații tehnice, zonă de deservire elevi și personal didactic prin program de catering: cafetărie.

Lucrările de construcție se preconizează că vor fi finalizate la finele anului 2025.

„Acest proiect reflectă angajamentul comunității din Valu lui Traian de a proteja mediul înconjurător și de a pregăti tinerii pentru provocările viitorului. Suntem mândri să facem parte din domeniul educației ecologice și să contribuim la un viitor mai verde și mai sustenabil pentru toți. De asemenea, este un proiect pe care il las cu drag in implementare noului primar, Iulia Iurea, aceasta fiind deja familiarizata cu el deoarece conduce echipa ce l-a conceput”, a mai declarat Florin Mitroi.

Proiectul „Construirea și dezvoltarea unei rețele-pilot de școli verzi Liceul teoretic 12 clase din strada Florilor nr. 2A, comuna Valu lui Traian, județul Constanța” a obținut finanțare prin componenta C15: Educație; Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar; Investiții 10. Dezvoltarea rețelei de școli verzi și achiziționarea de microbuze verzi din cadrul PNRR.

 

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*