Agentia pentru Protectia Mediului Constanta interzice arderea resturilor vegetale rezultate in urma recoltarii cerealelor, se arata intr-un comunicat al agentiei. Autoritatea teritoriala de mediu va emite la solicitarea detinatorilor legali de terenuri, acceptul pentru incendierea miristilor doar in cazurile in care se impune ca o masura fito-sanitara, pentru prevenirea raspandirii unor boli sau daunatori specifici, iar aceasta masura este recomandata de Unitatea Fitosanitara Constanta.
Totodata, agentia va solicita o serie de de documente pentru emiterea acceptului de ardere a miristilor. Fara obtinerea acceptului emis de Agentia pentru Protectia Mediului, este interzisa arderea miristilor ca metoda de combatere a daunatorilor rezistenti la tratamente fotosanitare datorita impactului negativ pe care il are asupra mediului, se precizeaza in comunicat. Producatorii agricoli folosesc procedeul de ardere a miristilor intrucat este o metoda ieftina, dar afecteaza gradul de fertilitate naturala a solului, prin distrugerea materiei organice vegetale si a microorganismelor care o prelucreaza.









