Primarul Ștefan Chelaru va semna contractul de finanțare pentru dotarea cu echipamente digitale, mobilier și materiale didactice a instituțiilor de învățământ din comună. Proiectul depus de autoritățile locale în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta C 15 – Educație a fost admis, autoritățile pregătesc documentația solicitată de minister în vederea semnării contractului de finanțare.
„Proiectul – Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unității de învățământ preuniversitar la nivelul comunei Cerchezu, județ Constanța – Școala Gimnazială „Marin Voinea” din comuna Cerchezu – depus pe Componenta C 15 – Educație în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență a fost declarat eligibil, mai mult decât atât am primit o adresă de la minister în care ni s-a solicitat documentația pentru semnarea contractului de finanțare”, a declarat pentru publicația noastră primarul Ștefan Chelaru.
Conform cererii de finanțare vor fi modernizate Școala Gimnazială „Marin Voinea” din Cerchezu și Școala primară clasele I-IV din Viroaga. Investiția presupune dotarea cu echipamente digitale a unui laborator de informatică (tablă interactivă, 20 laptop-uri sau sistem de tip desktop, copiator multifuncțional, cameră videoconferință etc), 8 săli de clasă vor fi dotate cu echipamente digitale, 10 săli de clasă vor fi dotate cu mobilier și materiale didactice, o sală de sport va fi dotată cu aparatură sportivă și alte materiale didactice specifice desfășurării activităților sportive.
Valoarea investiției se ridică la suma de 599.397, 48 lei cu TVA.









