Eugen Marius Berbec: „Vreau ca în acest nou mandat să punem un accent și mai mare pe dezvoltare”

Octombrie 2020, Lacramioara Chirita

Administratie locala

Eugen Marius Berbec a obținut la alegerile din 27 septembrie un nou mandat de primar al comunei Vulturu.  În cel de-al patrulea mandat, primarul și-a propus să investească în sănătate, educație și infrastructură prin atragerea fondurilor europene. De asemenea, printre obiectivele sale se numără și finalizarea proiectelor aflate în derulare.
„Vreau să vă mulțumesc din suflet tuturor celor care ați avut încredere în mine și mi-ați acordat votul, contribuind, astfel, la învestirea mea în cel de-al patrulea mandat cu un procent de 93,15%. Ziua de 27 septembrie este o dovadă a aprecierii dumneavoastră și totodată un semnal de înaltă responsabilitate pe care mi-o voi asuma în continuare în funcția de primar al comunei Vulturu. 
În egală măsură, votul dumneavoastră reprezintă încrederea care ne este oferită, mie și echipei de consilieri locali, de comunitatea noastră caldă și armonioasă, care are mari așteptări de la noi. Votul dumneavoastră oglindește dorința de a continua munca de reconstrucție și modernizare în comuna Vulturu și voința noastră de a o materializa prin implicare și profesionalism.
Iubesc această comună la fel de mult cum simt că o iubiți și dumneavoastră și vreau ca în acest nou mandat să punem un accent și mai mare pe dezvoltare. Avem planuri, idei și mai ales dorința de a continua ritmul schimbărilor în bine.
Ne propunem să investim în sănătate, educație, infrastructură, să aducem noul în viața comunității locale pentru a ne respecta statutul de comună. Avem responsabilitatea de a finaliza proiectele aflate în derulare dar și de a atrage în continuare fonduri europene pentru realizarea proiectelor importante de care Vulturu are mare nevoie.
Să fim solidari și uniți în efortul comun de a face din comuna noastră, o comună frumoasă, modernă și prosperă, considerând că avem forța și experiența necesară pentru a implementa noi proiecte în direcția modernizării și dezvoltării localității!”, este mesajul transmis de primarul, Marius Eugen Berbec.
Printre obiectivele propuse pentru mandatul 2020-2024 se află mai multe proiecte ce au ca scop modernizarea și dezvoltarea comunei, proiecte pentru susținerea culturii și promovarea obiceiurilor străvechi în rândurile tinerilor, dar și crearea unor servicii de calitate pentru locuitori: 
Implementarea proiectului Smart School
Reabilitarea parcului cu spațiu de joacă pentru copii
Reabilitarea termică Bloc VT3
Construire sediu Primărie
Construire sală de sport
Reabilitarea rețelei de alimentare cu apă, străzile: Vasile Pârvan, Podului, Răzoare și parțial Iulia Hașdeu
Extindere rețea de canalizare, străzile: Vasile Pârvan, Podului, Răzoare și parțial Iulia Hașdeu
Reabilitarea „Monumentului ridicat în memoria eroilor din primul război mondial”
Amenajarea și extinderea cimitirului comunal
Susținerea în continuare a promovării culturii, a valorilor locale, prin organizarea de evenimente culturale în comună
Îmbunătățirea, digitalizarea, dezvoltarea și creșterea capacității și calității serviciilor administrației locale în relație cu cetățenii
Reabilitarea și dotarea dispensarului medical.

Articole din editia din data de Octombrie 2020

 • Ion Adrian Roșu a fost învestit în funcția de primar al comunei Fântânele

  Administratie locala
 • Proiect pentru modernizarea drumurilor din comuna Ciobanu

  Administratie locala
 • Înființare platforme pentru depozitarea gunoiului de grajd în Nicolae Bălcescu

  Administratie locala
 • Educația, în atenția autorităților locale din Saligny

  Administratie locala
 • Grădinița din Văleni va fi finalizată anul viitor

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Președintele Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu a avut o întâlnire de lucru cu rectorii și președinții senatului universităților din Constanța

  Administratie locala
 • Proiecte importante pe agenda de lucru a primarului Cristian Telehoi

  Administratie locala
 • Consilierii locali din Dumbrăveni au ales viceprimarul comunei

  Administratie locala
 • Ștefania Cealera: „Oamenii m-au ales pentru ca au încredere în mine”

  Administratie locala
 • Prioritățile primarului din Ion Corvin, Tudorița Floros

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771