Proiect pentru înființare cimitir ortodox nou în localitatea Nicolae Bălcescu

Mai 2020, Bogdan Chiriță

Administratie locala

Autoritățile locale au realizat un proiect pentru înființarea unui cimitir ortodox în localitatea Nicolae Bălcescu. Din bugetul local a fost realizat proiectul tehnic, dar și asfaltarea drumului de acces, amenajarea parcării și împrejmuirea cimitirului. Pentru implementarea proiectului, primarul Dumitru Timofte caută surse de finanțare județene sau guvernamentale.
Conform proiectului, cimitirul are o suprafață de 9000 metri pătrați și  va avea 1141 locuri de veci. Se vor amenaja alei principale și secundare, dar se va construi și o capelă mortuară dotată și utilată conform normelor europene. Cimitirul va fi racordat la rețeaua de apă și cea de electricitate, vor fi montați stâlpi de iluminat.  
În prezent, acesta a fost împrejmuit și de asemenea, luna aceasta, a fost asfaltat drumul de acces ce face legătura cu Drumul Național. Totodată a fost amenajată parcarea din fața cimitirului, având o capacitate de aproximativ 60 de locuri.
„V-am promis ca voi asfalta drumurile care duc la cimitirele din Nicolae Bălcescu și Dorobanțu și m-am ținut de cuvânt! Am asfaltat strada Târgușorului din Nicolae Bălcescu, aflată în intravilanul localității,  care duce la cimitir, iar în fața noului cimitir ortodox am amenajat și asfaltat două mari parcări! Îmi doresc ca cetățenii comunei noastre să beneficieze de cele mai bune condiții, mai ales în momente de grea încercare! Este o dovadă de bun simț și respect să ne putem conduce morții spre cimitir în condiții civilizate, fără drumuri pline cu noroaie sau praf! Consider că este o datorie în primul rând morală față de comunitate să facem aceste lucruri. Ceea ce facem în comuna noastră facem pentru oameni, pentru toți cetățenii care merită s trăiască în condiții demne!”, a transmis primarul Dumitru Timofte.

Album foto

 • Articole din editia din data de Mai 2020

 • Un moment de solidaritate

  Administratie locala
 • Lucrările de reabilitare a grădiniței din Dulgheru se apropie de final

  Administratie locala
 • Au început lucrările de asfaltare în Amzacea

  Administratie locala
 • Fonduri europene pentru construirea unei școli în Darabani

  Administratie locala
 • Întârzieri nejustificate la construirea grădiniței din Ion Corvin

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Primăria Tuzla suspendă programul de lucru cu publicul

  Administratie locala
 • Au început lucrările de asfaltare în comuna Mircea Vodă

  Administratie locala
 • Școala din localitatea Crîngu reabilitată cu fonduri de la bugetul local

  Administratie locala
 • Lucrările de reabilitare a grădiniței din Dulgheru se apropie de final

  Administratie locala
 • Au început lucrările de asfaltare în Amzacea

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771