Înființare substație de ambulanță în Mihai Viteazu

Iulie 2021, Bogdan Chirita

Administratie locala

Pentru ca locuitorii din comună dar și cei din localitățile limitrofe să beneficieze de asistență medicală de urgență prespitalicească, autoritățile locale și-au propus să realizeze un parteneriat cu Serviciul de Ambulanță Județean Constanța pentru înființarea unui punct de lucru în localitatea Mihai Viteazu.
„În prezent distanța dintre Stația Centrală a Serviciului de Ambulanță Județean Constanța și comuna Mihai Viteazu este de aproximativ 60 de kilometri. Prin acest parteneriat se va reduce semnificativ timpul în care cadrele medicale vor acorda pacienților asistență medicală de urgență. De asemenea aceștia vor putea ajunge într-un timp mai scurt la eventualele accidente de pe DN 22 Constanța – Tulcea” a precizat primarul, Gheorghe Grameni.
Pentru înființarea substației de ambulanță, autoritățile locale vor amenaja și dota, în incinta fostului Centrul de Informare Turistică, un spațiu adecvat pentru desfășurarea activității cadrelor medicale. De asemenea vor fi construite și două garaje pentru parcarea autospecialelor de intervenție ale Serviciului de Ambulanță.
Fondurile pentru realizarea acestor lucrări provin de la  Consiliul Județean Constanța (CJC) și au fost acordate în luna mai din cotele defalcate din impozitul pe venit în anul 2021.
Amintim că, Primăriei Mihai Viteazu i-a fost alocată, prin hotărâre de Consiliu Județean, suma de 800.000 de lei pentru susținerea programelor de dezvoltare locală.
„Este o sumă importantă pentru comuna noastră, mai ales că în perioada 2016-2020 am primit suma de 400.000 de lei. Făcând un scurt calcul matematic, am primit 80.000 lei/an, sumă insuficientă pentru dezvoltarea comunei noastre”, a mai precizat primarul Gheorghe Grameni.

Articole din editia din data de Iulie 2021

 • Educația o prioritate pentru autoritățile din Corbu

  Administratie locala
 • Se reface covorul asfaltic pe strada Eroilor din Ciobanu

  Administratie locala
 • Ședință de Consiliu Local extraordinară la Castelu

  Administratie locala
 • PRIMĂRIA COMUNEI SILIȘTEA - Anunț public privind decizia etapei de încadrare

  Administratie locala
 • Ședință de Consiliu Local la Pecineaga

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Proiectul „Restaurarea, Consolidarea, Protecția, Conservarea și Punerea în Valoare a Sitului Arheologic Cetatea Capidava” la final

  Administratie locala
 • Noi investiții în modernizarea și dezvoltarea infrastructurii de utilități a localităților Poarta Albă, Murfatlar și Castelu!

  Administratie locala
 • Ședința Consiliului Local Mereni

  Administratie locala
 • Se reabilitează sistemul de apă și se înființează sistem de canalizare în Tîrgușor

  Administratie locala
 • Fonduri norvegiene pentru modernizarea instituțiilor de învățământ din comuna Băneasa

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771