Eforie - un oras mai curat si un mediu sanatos

Aprilie 2016, Iulia Fţlfan

Administratie locala

Pentru ca Eforie sa devina un oras curat dar si pentru a crea un mediu sanatos pentru toti locuitorii si pentru turisti, administratia locala a demarat Campania de Curatenie Generala de Primavara. Aceasta se desfasoara in perioada 1 martie 1 iunie 2016.
In cadrul campaniei au loc mai multe actiuni, printre care: curatarea si intretinerea spatiilor verzi si a parcurilor, curatarea aliniamentelor stradale, a trotuarelor si bordurilor, tunderea gardurilor vii, toaletarea pomilor si cosirea ierbii de pe domeniul public, vopsirea bordurilor si a pomilor, lucrari de insamantare si plantare de pomi, lucrari de igienizare a terenurilor pe care au fost depozitate ilegal deseuri.
"Numai dupa prima luna de curatenie, au fost indepartate de pe domeniul public peste 300 de metri cubi de reziduri vegetale si foarte multe deseuri depozitate abuziv, iar rezultatele sunt vizibile si contribuie la ceea ce ne dorim cu totii: un oras mai curat si un mediu sanatos", a precizat Ovidiu Brailoiu, edilul orasului Eforie.
Campania de curatenie se desfasoara in 3 etape. Mai exact in prima faza se intevine in zonele rezidentiale din Eforie Sud si Eforie Nord. Cele doua statiuni au fost impartite in 20 de zone, unde intervin simultan 4 echipe de muncitori. Administratia locala continua cu pregatirea orasului Eforie pentru sarbatorile de Paste si 1 mai cu lucrari specifice de curatare a aliniamentelor stradale, a trotuarelor si bordurilor, vopsire a bordurilor si pomilor etc.
Dupa Sarbatorile Pascale, administratia locala va trece la pregatirea celor doua statiuni pentru sezonul estival cu accent pe interventia in zone de interes turistic.
Administratia locala doreste si impicarea tuturor cetatenilor in campania de curatenie, in acest sens edilul Ovidiu Brailoiu a trimis catre fiecare familie o scrisoare prin care le solicita ajutorul in vederea depistarii persoanelor care depoziteaza deseurile in mod ilegal pe domeniul public al orasului.
"Pentru ca dorim sa eradicam cauza acestui fenomen, nu doar efectele sale, in urma consultarilor cu cetatenii si a vizitelor in teren am dispus instalarea de camere de luat vederi in mai multe zone in care unii cetateni obisnuiau sa arunce ilegal deseuri. Pentru a eradica acest fenomen, avem nevoie de ajutorul tuturor cetatenilor de buna credinta din orasul nostru, de toti cei care traiesc in Eforie si le pasa de Eforie. De aceea, va rog sa sesizati orice actiune ilegala sau fapta indreptata impotriva comunitatii noastre la Dispeceratul Primariei Eforie Serviciul Politia Locala, la numerele de telefon: 0241.939; 0241.748.116; 0728.281.870. Va asigur ca toate persoanele care se fac vinovate de actiuni ilegale vor fi sanctionate cu maximum prevazut de lege", spune edilul in scisoarea catre locuitorii orasului.
28 aprilie 2016 ZIUA CURATENIEI la EFORIE
Iar pentru a da un semnal puternic in comunitate, un semnal ca mentinerea curateniei in orasul Eforie este o prioritate si pentru Primarie, si pentru cetateni, administratia locala va organiza in data de 28 aprilie 2016 ZIUA CURATENIEI LA EFORIE. In aceasta zi toti cetatenii sunt chemati alaturi de reprezentantii Primariei la o actiune civica, prin care se va face curatenie in anumite zone-simbol pentru Eforie.
Detalii despre aceasta actiune civica vor fi prezentate pe canalele de comunicare electronica ale Primariei Eforie.Album foto

 • Articole din editia din data de Aprilie 2016

 • Lucrari pentru modernizarea comunei Pecineaga

  Administratie locala
 • Locuri de joaca pentru copiii din Tuzla

  Administratie locala
 • Veteranii in iubire premiati de edilul Resit Taner

  Administratie locala
 • Terenul de sport din Negru Voda va fi modernizat

  Administratie locala
 • Campanie de curatenie in comuna Independenta

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • ╚śedin╚Ť─â extraordinar─â de ├«ndat─â a Consiliului Local Municipal Medgidia

  Administratie locala
 • Primarul, Nicolae Anghel a intrat ├«n greva foamei pentru 48 de ore

  Administratie locala
 • Primarul Nicolae Anghel intr─â ├«n greva foamei

  Administratie locala
 • ╚ścoal─â nou─â pentru elevii din Albe╚Öti

  Administratie locala
 • Campania ÔÇ×Comune CurateÔÇŁ ajunge ├«n comuna Mihai Viteazu

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771