Parcurile eoliene, o investitie benefica pentru localitatea Pecineaga

Septembrie 2013, Iulia Fţlfan

Administratie locala

Un obiectiv important pentru comunitate si care atrage totodata dupa sine, numeroase si de anvergura investitii il reprezinta construirea a sase parcuri eoliene pe raza localitatii.

Pecinega este o alta unitate administrativ-teritoriala din judetul Constanta care, in viitorul apropiat, va avea un parc eolian de mari dimensiuni. "Pe teritoriul comunei noastre si anume pe terenuri private speram sa fie amplasate un numar total de 205 turbine eoliene, fiecare cu o capacitate totala de generare de 3 mw. Pana in prezent, au fost montate in partea de sud, doar doua turbine eoliene din cele 24, de cei de la Monson Group ce au si fost date in folosinta. Aceasta investitie este una extrem de benefica pentru localitatea noastra, intrucat va creste substantial nivelul de trai al oamenilor si totodata vor veni si fonduri la bugetul local. Acesti bani ii vom indrepta spre investitii si proiecte noi, spre lucrari ce vor aduce dezvoltarea si modernizarea comunei noastre. Pe de alta parte si proprietarii terenurilor vor avea importante beneficii si anume faptul ca, vor primi suma de 3.000 de euro pe an, un venit deloc de neglijat si nu in ultimul rand, se vor crea si noi locuri de munca, atat de necesare si dorite in aceste vremuri", a spus pentru ziarul Graiul Dobrogei, seful autoritatii locale Pecineaga, Lili Paslaru.
Energia eoliana este folosita extensiv in ziua de astazi, si turbine noi de vant se construiesc in toata lumea, energia eoliana fiind sursa de energie cu cea mai rapida crestere in ultimii ani.


Articole din editia din data de Septembrie 2013

 • Guvernul a promis FMI ca vinde majoritarea companiilor detinute de Ministerul Economiei

  Administratie locala
 • Finantarea lucrarilor aproape finalizate nu mai e prioritate

  Administratie locala
 • Elevii din Navodari au toate motivele sa se intoarca cu zambetul pe buze la scoala.

  Administratie locala
 • Copilasii fericiti si emotionati la auzul primului clinchet al clopotelului

  Administratie locala
 • Pe aripile toamnei a sosit, ca in fiecare an, prima zi de scoala

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • ╚śedin╚Ť─â extraordinar─â de ├«ndat─â a Consiliului Local Municipal Medgidia

  Administratie locala
 • Primarul, Nicolae Anghel a intrat ├«n greva foamei pentru 48 de ore

  Administratie locala
 • Primarul Nicolae Anghel intr─â ├«n greva foamei

  Administratie locala
 • ╚ścoal─â nou─â pentru elevii din Albe╚Öti

  Administratie locala
 • Campania ÔÇ×Comune CurateÔÇŁ ajunge ├«n comuna Mihai Viteazu

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771