"Targul Locurilor Munca", in orasul Eforie Nord

Mai 2012, Iulia Fţlfan

Social

Primaria Eforie a organizat in zilele de 27 si 28 aprilie "Targul locurilor de munca", un eveniment dedicat exclusiv cetatenilor din orasul Eforie, care a reunit peste 40 de angajatori cu o oferta consistenta, de peste 500 de locuri de munca.

Evenimentul a fost organizat in Eforie Nord, la Hotel Club Dunarea, si a beneficiat de sprijinul Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca si Camerei de Comert, Industrie, Navigatie si Agricultura Constanta.
In deschiderea evenimentului, edilul sef Ion Ovidiu Brailoiu, a precizat ca "Tragul locurilor de munca pe care il organizam in aceste zile este primul astfel de eveniment din Eforie, dedicat exclusiv cetatenilor din orasul nostru. Pana in prezent au fost organizate targuri in Constanta sau la nivel national, dar niciodata in Eforie. De aceea, obiectivul nostru a fost sa ii aducem la aceeasi masa pe angajatori si pe cei care cauta un loc de munca. Suntem la inceput de sezon, iar orice sprijin pentru cetatenii din Eforie este bine venit. Daca reusim ca agentii economici din zona sa angajeze personal din orasul nostru, si nu din alte judete, deja am realizat un lucru foarte important".
Primarul Ion Ovidiu Brailoiu a mentionat ca, alaturi de targul locurilor de munca, administratia locala s-a implicat intr-o serie de proiecte pentru pregatirea profesionala a somerilor, dar si pentru atragerea de investitori in oras. Obiectivul este acela de a oferi cetatenilor din Eforie locuri de munca stabile, pentru toata perioada anului, nu numai pentru perioada sezonului estival. "Avem un proiect finantat din fonduri europene, prin care vom face cursuri de formare si reconversie profesionala pentru 112 someri din Eforie. De asemenea, suntem in proces avansat de autorizare a orasului ca statiune balneara. Asta inseamna mai multe locuri de munca si mai multe surse de venit pentru oamenii din orasul nostru", a declarat seful autoritatii locale Ion Ovidiu Brailoiu.
Emilia Murineanu, directorul Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) Constanta, a precizat ca "targul locurilor de munca din Eforie a adunat ofertele a peste 40 de angatajori cu peste 500 de locuri de munca. Ne bucuram ca primaria Eforie a avut o astfel de initiativa, mai ales ca in acelasi timp se deruleaza si Bursa locurilor de munca din Constanta".
In primele doua ore de la deschiderea evenimentului s-au inregistrat aproximativ 200 de vizitatori care au depus CV-uri si au participat la interviuri de angajare.


Album foto

 • Articole din editia din data de Mai 2012

 • Nicusor Constantinescu: Am stabilit cu Ponta ca pana in august se dau inapoi pensiile, salariile

  Social
 • Guvernul va fi condus doar de la Palatul Victoria, nu de la Cotroceni. Lista ministrilor din GUVERNUL VICTOR PONTA

  Social
 • Portul Turistic Mangalia a fost laudat de presedintele Organizatiei Elene de Turism

  Social
 • Produse siciliene, prezentate la Medgidia

  Social
 • Lucrari continuate la baza sportiva din Targusor

  Social
 • Articole din aceeasi categorie

 • Prim─âria F├ónt├ónele va acorda stimulente financiare pentru ├«ntemeierea familiei ╚Öi pentru nou n─âscu╚Ťi

  Social
 • Caravan─â de informare pentru persoanele cu dizabilit─â╚Ťi din comuna Vulturu

  Social
 • Ziua Armatei Rom├óne s─ârb─âtorit─â ├«n municipiul Medgidia

  Social
 • Prim─âria municipiului Medgidia ├«╚Öi premiaz─â cet─â╚Ťenii

  Social
 • Flori pentru osta╚Öi la Cump─âna! Ziua Armatei Rom├óne, marcat─â de autorit─â╚Ťile comunei

  Social
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771