Lucrari continuate in comuna Garliciu

Martie 2012, Iulia Fţlfan

Administratie locala

Incepand cu saptamana viitoare, administratia locala continua proiectele incepute, atat lucrarile la parcul de agreement cat si la alimentarea cu apa a localitatii Garliciu.

"Lucrarile la parcul construit pe o suprafata de 10.000 mp, vor fi reluate odata cu incalzirea vremii. Pana in prezent, le-am sistat deoarece atat gerul cat si zapada ce a cazut in comuna noastra, ne-au impiedicat in a mai desfasura alte activitati", a declarat pentru Graiul Dobrogei, edilul sef Constantin Cimpoiasu.
Pana in acest moment a fost realizata aleea principala, spatiul de joaca pentru cei mici dar si dotarea acestuia. Parcul de agreement va fi plin de arbusti si arbori ornamentali, dorindu-se a deveni un spatiu cu aer curat 100%, unde localnicii si nu numai, sa se poata plimba in voie. De asemenea, vor exista spatii de odihna pentru cei mici dar si cei mari, stalpi fotovoltaici, gazon, banci pe care acestia sa se odihneasca si pubele pentru a se pastra curatenia. De jur imprejurul acestui parc, Constantin Cimpoiasu si-a propus sa planteze salcii pletoase, acestea infrumusetand si mai mult locul. Valoarea totala a investitiei se ridica la suma de 600.000 lei.

Alimentarea cu apa potabila a comunei Garliciu

"Ne-am propus ca incepand cu saptamana ce urmeaza, se reluam lucrarile de introducere a 23 de km de conducta, de reparare a rezervoarelor si a puturilor de apa. Aceasta investitie este una foarte importanta pentru comuna noastra deoarece reteaua actuala de apa, veche de aproape 40 de ani, prezenta fisuri iar conducta ruginita afecta si consistenta apei consumata de intreaga populatie", ne-a comunicat primarul.
Valoarea proiectului se ridica la suma de 19 miliarde lei vechi.


Articole din editia din data de Martie 2012

 • EI NE-AU TRIMIS LA TAS, NOI CHIAR II VOM TRIMITE LA BRUTARIE!

  Administratie locala
 • Harsova, un oras in care vor intra investitii de aproximativ 1.000 miliarde lei vechi

  Administratie locala
 • Copiii mai mici de un an care nu primesc lapte matern au posibilitatea de a beneficia gratuit de lapte praf.

  Administratie locala
 • Salonul de plastica mica deschis pe 9 martie

  Administratie locala
 • PSIHOLOG VS PSIHIATRU

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • ╚śedin╚Ť─â extraordinar─â de ├«ndat─â a Consiliului Local Municipal Medgidia

  Administratie locala
 • Primarul, Nicolae Anghel a intrat ├«n greva foamei pentru 48 de ore

  Administratie locala
 • Primarul Nicolae Anghel intr─â ├«n greva foamei

  Administratie locala
 • ╚ścoal─â nou─â pentru elevii din Albe╚Öti

  Administratie locala
 • Campania ÔÇ×Comune CurateÔÇŁ ajunge ├«n comuna Mihai Viteazu

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771