Caminul Cultural din Sipote, reabilitat

6 Martie 2012, Iulia Fţlfan

Administratie locala

Conform declaratiilor edilului sef al comunei Deleni, Marian Dan, Consiliul Local a aprobat fondurile necesare pentru reabilitarea Caminului Cultural din satul Sipote.

"Cu toate ca trebuie sa ne descurcam cu un buget mai mic cu vreo 30% fata de cel din anul trecut, nu pot sa renunt la lucrarile importante de pe raza comunei noastre, Caminele Culturale fiind una din prioritatile mele", a declarat pentru Graiul Dobrogei, primarul Marian Dan. In acest sens, a fost alocata de la bugetul local suma de 150.000 lei pentru demararea lucrarilor, valoarea totala fiind de 200.000 lei.
Cladirea are o vechime de peste 40 de ani, astfel ca era necesara o interventie de la A la Z. Pe langa extinderea ce va fi facuta cu o incapere, se va monta gresie, parchet, usi si geamuri noi, se va schimba acoperisul, se va monta o centrala pentru a asigura incalzirea si va executa izolarea interioara si exterioara a cladirii. Capacitatea Caminului Cultural din satul Sipote este de 200 de persoane, oamenii asteptand cu nerabdare sa se bucure de noua constructie, in care sa-si desfasoare evenimentele fericite din viata lor.
Consiliul Judetean Constanta, un sprijin enorm pentru primaria Deleni
"Doresc pe aceasta cale sa multumesc din suflet domnului presedinte al Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu pentru tot sprijinul pe care ni l-a acordat de-a lungul timpului si pentru tot ce face pentru comuna noastra in prezent. Consiliul Judetean ne-a preluat Caminul Cultural din Pietreni si Petrosani dar si Dispensarul Uman din Deleni. Anul acesta se vor apuca de reabilitarea a celor trei cladiri, lucru care nu poate decat sa ne bucure", a declarat edilul Marian Dan.


Articole din editia din data de 6 Martie 2012

 • Finantare pentru "Club Nautic Callatis"

  Administratie locala
 • Proiecte continuate cu succes de edilul comunei Oltina, Gheorghe Chirciu

  Administratie locala
 • Incep inscrierile in clasa zero

  Administratie locala
 • Caminul Cultural din Sipote, reabilitat

  Administratie locala
 • Comuna Cumpana printre "Cele mai frumoase sate din Romania"

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Proiect pentru construirea unei pie╚Ťe de pe╚Öte ├«n Pecineaga

  Administratie locala
 • Amenajare loc de joac─â ├«n centrul ora╚Öului Negru Vod─â

  Administratie locala
 • Capel─â mortuar─â ├«n localitatea Mireasa

  Administratie locala
 • Toate drumurile de p─âm├ónt din localitatea Comana vor fi pietruite

  Administratie locala
 • Institu╚Ťiile de ├«nv─â╚Ť─âm├ónt din Ciobanu preg─âtite pentru noul an ╚Öcolar

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771