Megidia s-a infratit cu localitatea Kardzhali din Bulgaria

Noiembrie 2010, Iulia Fţlfan

Administratie locala

Vineri, 26 noiembrie, s-a semnat protocolul de infratire intre localitatea bulgara Kardzhali si Medgidia. Dupa o vizita de trei zile la Medgidia, a sosit momentul oficial al semnarii acordului de cooperare intre cele doua state.  
Semnarea acordului a avut loc in sala de sedinte a uzinei Lafarge Medgidia, cu participarea mai multor invitati din localitate - agenti economici, reprezentanti ai institutiilor, cadre didactice, consulul Republicii Turcia la Constanta, reprezentanti ai UDTTMR Medgidia, precum si senatorul Puiu Hasotti si deputatul Mihai Lupu. 
,,in urma cu o luna am vizitat orasul Kardzhali si am fost impresionat de cateva lucruri: capacitatea administrativa, munca sustinuta a Consiliului Local si a Primariei, frumusetea mirifica a muntilor Rodos, respectul pentru traditiile locale pe care nu l-am intalnit in multe locuri, precum si grija deosebita pentru viitorul copiilor. Consider ca cele doua localitati au multe puncte in comun, incat este natural sa ne infratim. Urez succes deplin intelegerii de astazi si va invit pe dumneavoastra si pe toti cetatenii sa punem cate o caramida la aceasta temelie a infratirii, astfel ca fiecare cetatean sa aiba de castigat” a precizat Marian Iordache, dupa semnarea protocolului de infratire.
Si primarul localitatii Kardzhali a subliniat importanta acestei zile si faptul ca aduce o schimbare in viitorul ambelor localitati: ,,Acesta este inceputul unui nou drum in ceeea ce priveste cooperarea noastra. in ultimii ani, orasul nostru s-a deschis catre lume, Kardzhali este capitala muntilor Rodos si totodata un model de convietuire interetnica. Am convenit ca in curand, la Kardzhali sa soseasca si cadre didactice care sa realizeze infratiri cu institutii de invatamant din orasul nostru, dar si reprezentanti ai cultelor crestine si musulmane, astfel incat cooperarea sa se realizeze in mai multe domenii de activitate”, a spus primarul localitatii Kardzhali, domnul Hasan Azis.
inainte de a parasi Medgidia, delegatia Bulgara a mai avut parte de o surpriza din partea administratiei locale. La iesirea din localitate, a fost dezvelita placuta cu numele oraselor infratite cu Medgidia, pe aceasta figurand si nou-infratitul oras Kardzhali.Articole din editia din data de Noiembrie 2010

 • Perioada de proba la angajare va fi extinsa pana la 45 de zile calendaristice

  Administratie locala
 • Peste 900 de arbori de sezon vor fi plantati la Navodari

  Administratie locala
 • Megidia s-a infratit cu localitatea Kardzhali din Bulgaria

  Administratie locala
 • Lacurile de la Neptun vor fi reabilitate

  Administratie locala
 • Impozitele si taxele locale pentru anul 2011 raman ca cele din 2010

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • ANUN╚Ü COMUNA ALBE╚śTI

  Administratie locala
 • ╚śedin╚Ť─â extraordinar─â de ├«ndat─â a Consiliului Local Municipal Medgidia

  Administratie locala
 • Primarul, Nicolae Anghel a intrat ├«n greva foamei pentru 48 de ore

  Administratie locala
 • Primarul Nicolae Anghel intr─â ├«n greva foamei

  Administratie locala
 • ╚ścoal─â nou─â pentru elevii din Albe╚Öti

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771