Ziua comunei Cobadin, sarbatoare de suflet

9 Octombrie 2009, Ghiulseren Abduraman

CulturaSenatorul Moga prezent si el la zilele CobadinuluiSute de locuitori ai comunei au onorat cea de-a II-a editie a Zilei comunei Cobadin si Ziua Recoltei ce a avut loc pe 3 octombrie. Muzica si dansul au prelungit sarbatoarea pana noaptea tarziu. Uitand pentru cateva ore de grijile cotidiene, localnicii si fiii satului, reintorsi pentru o zi pe meleagurile natale, au ascultat muzica populara si lautareasca de calitate. Alaturi de inimosul primar Cristian Telehoi initiatorul acestei manifestari, au tinut sa fie prezenti si vicepresedintele Consiliului Judetean Constanta, Cristinel Dragomir, senatorul PSD-ist Nicolae Moga precum si Cristea Gascan primarul comunei Independenta. Evenimentul a fost deschis intr-o ambianta intima cu o lansare de carte si o expozitie de pictura intr-o sala a Caminului Cultural din localitate. &Vreau sa le multumesc artistilor Asociatiei &Amfora” care si-au expus lucrarile de grafica si pictura care au implinit aceasta sarbatoare. De cand am preluat mandatul de primar am dorit sa promovez arta si cred ca e bine sa ne facem timp macar pentru o clipa de cultura. Vreau sa ne bucuram de aceste picturi minunate ce vor fi expuse timp de o saptamana in comuna noastra. &, a rostit in cuvintul de deschidere al sarbatorii, primarul Cristian Telehoi. Profesorii pensionari au fost premiati in sala de spectacole a Caminului Cultural cu diplome de excelenta din partea edilului-sef Cristian Telehoi. &Le multumesc profesorilor pensionari pentru ca au educat atatea generatii de tineri si ii asigur ca vor gasi mereu o usa deschisa la primarie. Haideti sa incercam sa facem din comuna noastra un mic orasel!”, a declarat primarul. Tinerii din comuna care au absolvit cursuri de bucatar si-au primit diplomele de la primarul Cristian Telehoi. Filiala Valea Dacilor a Uniunii Democrate a Tatarilor Turco-Muslumani din Romania a fost prezenta la manifestare cu specialitati culinare turcesti. Pe scena, Aurel Sava i-a incantat pe cei tineri si mai putini tineri . Au mai urcat pe scena Caminului Cultural ansambluri folclorice din Fetesti, Techirghiol, Independenta si alte localitati invecinate.

Album foto

 • Articole din editia din data de 9 Octombrie 2009

 • Cainii fara stapan, motiv de scandal intre primar si opozitie la Medgidia

  Cultura
 • Crescatorii de bovine din Topalu sunt sprijiniti de autoritatile locale

  Cultura
 • Ziua comunei Cobadin, sarbatoare de suflet

  Cultura
 • Spatii verzi si farmacie in comuna Tortoman

  Cultura
 • Activitate culturala deosebita in comuna Vulturu

  Cultura
 • Articole din aceeasi categorie

 • Cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, Medgidia 2019, aproape de start

  Cultura
 • Poetul, Mihai Eminescu, omagiat la Cumpana

  Cultura
 • Festivalul Folcloric al Prieteniei ETHNOS DOBROGEA INTERNATIONAL, Editia a-II-a

  Cultura
 • DAPYX 2018, cel mai mare Festival de gen din Estul Europei

  Cultura
 • Povestea regelui Dapyx

  Cultura
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771