ActualitateEdilul sef al Constantei, Radu Mazare, a deschis, pe data de 26 octombrie 2012, lucrarile de reabilitare cu fonduri comunitare a falezei Cazinoului din Constanta.Primul dintre proiectele menite sa redimensioneze din punct de vedere turistic zona peninsulara se refera la reabilitarea falezei Cazinoului din Constanta, ale carei lucrari se vor incheia in doi ani de zile. Astfel ca, promenada va avea o cu totul alta fata dupa ce va fi refacuta, iar pavimentul actual, inlocuit cu unul din granit.

SocialSpitalul de Ortopedie, Traumatologie si Recuperare Medicala Eforie Sud, a obtinut finantare de la Grupul Rompetrol pentru implementarea proiectului "Impreuna pentru normalitate intr-un spital de la malul marii".

Administratie localaLacasul de cult ce poarta hramul Sfintilor "Constantin si Elena" din localitate, cu o vechime de aproximativ 100 de ani, nu a inregistrat, inca din anii 70 de ani nici o lucrare de reabilitare."Sunt foarte bucuros de realizarea acestei importante investitii si anume, reabilitarea acoperisului bisericii si a gardului ce imprejmuia lacasul de cult.

Administratie localaEdilul comunei Mereni, Gheorghe Chiriac a convocat pe data de 18 octombrie 2012 la sediul primariei, Consiliul Local in vederea dezbaterii mai multor proiecte de hotarare.Pe ordinea de zi s-au aflat mai multe proiecte de interes pentru comunitate, proiecte initiate de primarul comunei.

Hramul bisericii din satul Coroana

SocialIn fiecare an pe data de 26 octombrie este sarbatorit Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir, astfel ca, la slujba de la lacasul de cult din Coroana s-au adunat aproximativ 150 de enoriasi.Slujba religioasa a fost oficiata de un sobor de preoti alaturi de preotul Recea Daniel la care au venit si sute de credinciosi, cu dorinta de a participa la slujba in cinstea Sfantului Dimitrie Izvoratorul de Mir.

Liga a IV a de Fotbal

30 Octombrie 2012, Bogdan Ionut Chirita

SportSeria EstRezultate si marcatoriViitorul Pecineaga CFR Constanta 6-0 (4-0) au marcat: R. Doicaru in minutele 8, 38, Erdinci Cogali in minutul 30, I. Posteuca in minutul 42, I. Florea in minutele 57, 62. La juniori: 8-3.Sparta Techirghiol Victoria Cumpana 0-0. La juniori: 5-2.Aurora 23 August C.S.O. Ovidiu 1-1 (1-0) pentru gazde a marcat B. Ciocanel in minutul 6, iar pentru oaspeti a marcat C.

Campionatul Judetean de Fotbal

SportSeria NordRezultate si marcatoriDunaris Topalu Sportul Tortoman 2-3 (1-3): pentru gazde a marcat Alexe Tiberiu in minutele 31,66, iar pentru oaspeti au marcat Sali Sevghin in minutul 17, Gavril Stelian in minutul 29, Lupu Adrian an minutul 33Litoral Corbu Vointa Sacele 4-1 (0-1): - pentru gazde au marcat Badescu Constantin in minutulele 71, 75, Huidiu Nicusor in minutul 73, Ciuca Gheorghe in minutul 90, iar pentru oaspeti a marca Gheoerghe Adrian in minutul 16Pescarusul Garliciu Dunarea Ciobanu 4-1 (2-1): - pentru gazde au marcat: Raducan Dumitru in mnutele 9, 66, Draghici Marin in minutele 18, 90+2, iar pentru oaspeti a marcat Mititelu Nicusor in minutul 19.

Cum mai intelegem casnicia...

30 Octombrie 2012, Tamara Nichita

PsihologieUn citat interesant despre casatorie spune: "O casnicie buna este aceea in care fiecare ii incredinteaza celuilalt rolul de paznic al solitudinii sale. Odata ce este acceptata realitatea ca pana si intre fiintele omenesti cele mai apropiate continua sa existe distante infinite, poate inflori o convietuire doar daca cei doi izbutesc sa iubeasca departarea dintre ei, care ii ingaduie fiecaruia sa-l vada pe celalalt integral si profilat pe un orizont vast.

Ziua Armatei Romane, organizata la Cumpana

30 Octombrie 2012, Marian Carson

SocialConsiliul Local al localitatii a organizat pe data de 25 octombrie 2012, incepand cu ora 11.00, la monumentul Eroilor din fata Casei de Cultura din comuna, o manifestare prilejuita cu ocazia "Zilei Armatei Romane".

Importante lucrari demarate in comuna Targusor

30 Octombrie 2012, Daniel Chirita

Administratie localaEdilul sef al autoritatii locale a declarat pentru ziarul nostru ca, are pe agenda sa de lucru, doua lucrari importante si anume realizarea unui nou cimitir si repararea digului din comuna."Vechiul cimitir este plin, cu toate ca se intinde pe o suprafata totala de 4.

Activitatea "Bogatiile toamnei", desfasurata in satul Biruinta

30 Octombrie 2012, Marinescu Daniel

SocialPe data de 26 octombrie 2012, in cadrul Scolii Gimnaziale nr.1 din Biruinta, structura a Liceului Tehnologic Topraisar, s-a desfasurat activitatea "Bogatiile toamnei".Elevii scolii cu clasele I-VIII, impreuna cu parintii lor, si-au promovat, prin acest eveniment, produsele realizate cu mainile lor, in randul oamenilor din sat si al cadrelor didactice.

Club al pensionarilor, inaugurat in Agigea

Administratie localaPe data de 14 octombrie 2012, cu ocazia Sarbatorii Sfintei Cuvioase Parascheva, a fost inaugurat unul din cele mai asteptate centre, si anume Clubul pensionarilor din localitatea Agigea, situat pe strada Avram Iancu, nr.