Ampla actiune de demolare a baracilor din Eforie Sud

Octombrie 2013, Iulia Fţlfan

Social

Pe data de 27 septembrie 2013, peste 20 de locuinte improvizate si baraci de pe un teren ce apartine domeniului public au fost demolate de buldozere in prezenta autoritatilor locale si a mascatilor.

"Legea 50/1991 a constructiilor ne permite sa luam masurile necesare fara sa anuntam sau sa intrebam vreo institutie a statului, aceasta actiune de demolare venind in urma mai multor sesizari primite la Primarie din partea cetatenilor, nemultumiti de ce se intampla acolo. Ba mai mult decat atat, acestia au facut astfel de sesizari in repetate randuri si catre Garda de Mediu si din aceasta cauza noi anual eram amendati. Pe de alta parte, sume mari plateam pe an si pentru a putea salubriza aceasta zona aflata pe Bulevardul Soarelui si anume in jur de 100.000 lei. Aceasta ampla actiune de demolare a baracilor ridicate fara autorizatie si de evacuare a peste 90 de persoane de etnie rroma si turco-tatara din aceste locuinte, s-a realizat cu ajutorul Politiei Locale, Politei Nationale, a Jandarmeriei si a mascatilor. Este important de precizat si faptul ca, noi pe acest teren avem in plina desfasurare un important proiect si anume de constructie a unor locuinte sociale, la acest moment fiind ridicate cateva constructii pana la nivelul trei. Noi practic nu am demolat ci am dezafectat aceasta zona care era un dezastru, un real focar de infectie, ce putea afecta sanatatea oamenilor", a declarat pentru ziarul Graiul Dobrogei, viceprimarul orasului Eforie, Robert Serban.
Nu a fost o situatie placuta pentru nimeni insa trebuia facut ceva, in primele ore ale zilei mai bine de 30 de basculante carand un numar semnificativ de tone de gunoi, aproximativ 30 de tone. Acesta a mai precizat si faptul ca, vara numarul celor ce locuiau acolo se inmultea odata ce era dat startul sezonului estival, acestia ocupandu-se cu diferite activitati, ortodoxe sau nu. "Sunt doar cativa cu buletine de identitate pe raza orasului nostru, restul venind din tot judetul si toata tara mai exact din Bucuresti, Medgidia, Tecuci, Bacau si tot asa. Pe cei cu buletine inregistrate in orasul nostru si anume aproximativ sapte familii insemnand cca. 30 de persoane, i-am cazat temporar in cladirea dezafectata a unei foste scoli din Eforie", a mai spus Robert Serban, viceprimarul urbei.
Aceste lucrari ample de dezafectare a zonei au fost realizate de societatea de gospodarie ce apartine Consiliului Local Eforie, S.C "Efo Publiserv" S.A.


Album foto

 • Articole din editia din data de Octombrie 2013

 • Varujan Vosganian DEMISIONEAZA din functia de ministru al Economiei. Antonescu: Chitoiu va asigura interimatul

  Social
 • Ponta: La finalul lunii stabilim in USL reducerea CAS sau neimpozitarea salariului minim in 2014

  Social
 • Zi cu adevarat speciala pentru intreaga comunitate din Oltina

  Social
 • In asteptarea reluarii lucrarilor incepute in localitatea Saligny

  Social
 • Agenda de lucru a edilului Cristian Telehoi, incarcata in aceasta perioada

  Social
 • Articole din aceeasi categorie

 • Ziua Armisti╚Ťiului, s─ârb─âtorit─â ├«n municipiul Medgidia

  Social
 • Prim─âria F├ónt├ónele va acorda stimulente financiare pentru ├«ntemeierea familiei ╚Öi pentru nou n─âscu╚Ťi

  Social
 • Caravan─â de informare pentru persoanele cu dizabilit─â╚Ťi din comuna Vulturu

  Social
 • Ziua Armatei Rom├óne s─ârb─âtorit─â ├«n municipiul Medgidia

  Social
 • Prim─âria municipiului Medgidia ├«╚Öi premiaz─â cet─â╚Ťenii

  Social
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771