"Casa noua" inaugurata pentru prichindeii din localitatea Gradina

Septembrie 2013, Iulia Fţlfan

Social

19 septembrie 2013, a fost o zi cu adevarat speciala si importanta pentru intreaga comunitate datorita faptului ca, a avut loc un eveniment mult dorit si anume inaugurarea gradinitei pentru cei 50 de prescolari.

Manifestarea a avut loc in prezenta atat a parintilor, bunicilor si copiilor cat si in cea a mai multor invitati precum vicepresedintele Consiliului Judetean Constanta (CJC) Cristian Darie, a domnului consilier judetean Teodorescu Atanasie, a directorul de productie al CEZ Daniel Radut, al Directorului Executiv Adjunct al Agentiei de Plati si Interventie pentru Agricultura Constanta Mergeani Dumitru, edili ai comunelor invecinate precum Dumitru Dragu primar al localitatii Tirgusor, Mariana Gaju edil al comunei Cumpana, Gheorghe Murat seful autoritatii locale Topalu, cadre didactice din comuna cat si din alte localitati si bineinteles, reprezentantii autoritatii locale Gradina in frunte cu edilul sef Gabriela Iacobici si viceprimarul comunei.
Momentul de inceput al festivitatilor a fost acela in care toti participantii la eveniment au asistat la taierea panglicii inaugurale a noii unitati prescolare de catre primarul Gabriela Iacobici impreuna cu vicepresedintele Consiliului Judetean Constanta, domnul Cristian Darie dar si cu directorul de productie al CEZ Daniel Radut. Emotiile au crescut si mai mult in momentul in care un sobor de opt preoti din localitate si nu numai, au sustinut un ceremonial religios de sfintire a acestei frumoase gradinite.
"Doresc sa-mi exprim recunostinta si sa multumesc sponsorului nostru si anume Grupului CEZ pentru aceasta investitie atat de importanta in domeniul social. Prin demersul lor, ne-au demonstrat inca o data ca, sunt un partener de incredere orientat catre comunitate. Grupul CEZ merita aprecierea noastra pentru modul in care s-a implicat in demersul acestui proiect si pentru ca, investesc intr-o viata mai buna a copiilor. Aceasta este a cincea investitie derulata pe teritoriul comunei noastre in parteneriat cu autoritatea publica din Gradina, parteneriat ce a generat beneficii multiple pentru comunitatea locala. Printre alte investitii amintim dotarea postului local de Politie cu echipamentele specifice unei bune activitati, plantarea unei perdele forestiere in jurul intravilanului comunei noastre, amenajarea unui loc de joaca modern pentru elevii scolii din Gradina precum si, cofinantarea in vederea constructiei unei baze sportive", a declarat vizibil emotionata in fata tuturor celor prezenti, seful administratiei locale a comunei Gradina, Gabriela Iacobici.
La randul sau, directorul de productie al Grupului CEZ, Daniel Radut, a spus ca "acest parteneriat reprezinta expresia viziunii CEZ de a acorda atentie si sprijin comunitatii din zonele in care opereaza, educatia fiind una din directiile importante in care ne implicam din dorinta de a construi un viitor cat mai bun pentru copiii nostri".
Imediat ce evenimentele din curtea gradinitei au luat sfarsit, cele aproximativ 400 de persoane au pasit in Caminul Cultural, acolo unde a avut loc un frumos spectacol pe parcursul a trei ore. Astfel ca, pe scena au urcat rand pe rand, doamna Maria Ciobanu, Ionut Galani, Ion Amititeloaie si Ansamblul "Doina Dobrogei". Oamenii s-au distrat si au dansat pe ritmurile muzicii, seara fiind incheiata cu un superb foc de artificii.
Noua gradinita are in componenta sa doua sali de clasa, o incapere pentru joaca, cabinet medical, cancelarie, grupuri sanitare, dusuri si totodata, in apropierea unitatii prescolare au fost amenajate un mini-teren de sport si un loc de joaca. Valoarea investitiei se ridica la suma de aproximativ 200.000 Euro.

Album foto

 • Articole din editia din data de Septembrie 2013

 • MITA in sistemul medical, cel mai relevant caz de coruptie invocat de elevi, parinti si profesori

  Social
 • Podul de la Agigea, inchis circulatiei rutiere

  Social
 • Festivalul International "Rodul Pamantului - Zilele Recoltei" ajuns la cea de-a XI-a editie la Cumpana

  Social
 • Inaugurarea Cantinei Sociale din localitatea Cumpana

  Social
 • APDRP vrea sa acorde 70.000 de euro tinerilor care deschid o afacere in mediul rural

  Social
 • Articole din aceeasi categorie

 • Copiii din Sili╚Ötea, ├«n excursie la Aqua Magic

  Social
 • Prim─âria municipiului Medgidia marcheaz─â Ziua Universal─â a Iei Rom├óne╚Öti

  Social
 • Un moment de solidaritate

  Social
 • Locuitorii din Sili╚Ötea au primit semin╚Ťe ╚Öi r─âsaduri pentru ├«nfiin╚Ťarea gr─âdinilor

  Social
 • Ziua Interna┼úional─â a Familiei marcat─â la Cump─âna

  Social
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771