Cei aproximativ 200 de elevi au trecut emotionati pragul noii scoli generale cu clasele I-VIII din localitatea Amzacea

Septembrie 2013, Petric Radu

Administratie locala

Constantin Radu, edilul sef al autoritatii locale are dorinte si sperante mari in vederea realizarii a cat mai multor proiecte si investitii pentru binele locuitorilor insa cea mai mare dorinta este aceea de a duce la bun sfarsit lucrarile deja incepute.

Si iata ca, importantul proiect demarat in toamna anului 2011 a prins viata, a fost finalizat la timp astfel incat, emotiile elevilor de clasele I-VIII sa fie si mai mari. Si chiar au fost, acestia fiind impresionati de noua unitate de invatamant in care isi desfasoara activitatea zilnica, in cele mai deosebite conditii.
"Sunt tare incantat de toata aceasta lucrare, una extrem de importanta pentru viitorul copilasilor nostri care au nevoie de un mediu adecvat si optim pentru a invata cat mai bine si pentru a se transforma in tineri inteligenti si pregatiti pentru ce urmeaza dupa finalizarea cursurilor gimnaziale. Sper sa ne bucuram la fel si dupa incheierea lucrarilor la cele doua unitati de invatamant destinate prichindeilor comunei noastre, ami exact din Amzacea si General Scarisoreanu cat si a scolii cu clasele I-IV din Casicea. Multumesc de asemenea, Consiliului Judetean Constanta pentru tot sprijinul acordat de-a lungul timpului, ajutor ce a contat pentru comunitatea noastra", a declarat, optimist, seful administratiei locale Amzacea Constantin Radu.
Demararea lucrarilor de constructie a scolii P+1E cu un numar total de cinci clase a fost posibila dupa ce a fost obtinuta o finantare guvernamentala. Scoala cuprinde si un cabinet de informatica, de care vor beneficia toti elevii claselor I-VIII din cadrul unitatii din Amzacea. Aparatura necesara exista, pentru ca a fost obtinuta printr-un program guvernamental.


Articole din editia din data de Septembrie 2013

 • Guvernul a promis FMI ca vinde majoritarea companiilor detinute de Ministerul Economiei

  Administratie locala
 • Finantarea lucrarilor aproape finalizate nu mai e prioritate

  Administratie locala
 • Elevii din Navodari au toate motivele sa se intoarca cu zambetul pe buze la scoala.

  Administratie locala
 • Copilasii fericiti si emotionati la auzul primului clinchet al clopotelului

  Administratie locala
 • Pe aripile toamnei a sosit, ca in fiecare an, prima zi de scoala

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Bilanțul activității primarului din Băneasa, Paul Coliș

  Administratie locala
 • Casa de Cultură din Saraiu va fi inaugurată mâine, 23 septembrie

  Administratie locala
 • Lucrări la grădinița din Miorița

  Administratie locala
 • Investiții pentru copiii și tinerii din Fântânele

  Administratie locala
 • Investiții pentru modernizarea comunei Dumbrăveni

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771