Victorie mare pentru CSM Medgidia

11 Septembrie 2009, Bogdan Chirita

SportCu o echipa total schimbata fata de sezonul trecut si cu un nou antrenor pe banca tehnica, CSM Medgidia a pasit cu dreptul in noua editie a Ligii Nationale, invingind simbata, pe teren propriu, 27-26, una dintre contracandidatele in lupta pentru evitarea retrogradarii, Poli Timisoara. Debutul partidei a fost echilibrat, cele doua echipe succedindu-se la conducere, fara sa se distanteze la mai mult de un gol. Finalul primei reprize le-a apartinut gazdelor, care au luat un avantaj de trei goluri, cu care au intrat la cabine, 16-13. Elevii lui Florin Cazan au inceput excelent a doua parte a meciului, marcind de cinci ori consecutiv, fara sa primeasca gol, si soarta partidei a parut decisa la scorul 21-13. in ultimul sfert de ora, gazdele au cazut fizic si timisorenii au recuperat treptat, restabilind egalitatea in ultimul minut de joc, 26-26. Veteranul Enis Murtaza a &inventat” insa o aruncare spectaculoasa, aducindu-si echipa in avantaj cu citeva secunde inainte de final. Emotiile au continuat si la ultima faza, cind oaspetii au beneficiat de la aruncare de la 9 metri, insa portarul George Selaru, imprumutat de la HCM Constanta, a parat, pastrind cele doua puncte in &desaga” gruparii din Medgidia. &Am jucat bine in prima repriza, dar mai ales in startul reprizei secunde. Cu un sfert de ora inainte de final am cam terminat benzina si ne-a fost destul de greu. Pentru noi, sint doua puncte mari, mai ales ca am invins o alta formatie care lupta sa evite retrogradarea. Eu am fost obligat sa intru pe teren si sa joc destul de mult, pentru ca interul stinga, Zaharia, s-a accidentat dupa primul sfert de ora si nu a mai putut continua”, a spus antrenorul-jucator Florin Cazan. Pentru CSM Medgidia au marcat: Murtaza 9, Galan 4, Sas 4, Cazan 3, Marinescu 3, Paraschiv 2, Ursuleac 1, Zaharia 1. Celelalte rezultate ale etapei: HCM Constanta - HC Odorhei 36-23, HC Minaur Baia Mare - Universitatea Cluj 23-23, Pandurii Tg. Jiu - Bucovina Suceava 26-22, UCM Resita - Stiinta Bacau 34-29, Rom Cri Brasov - CSM Satu Mare 27-29. Meciul Steaua - Dinamo s-a incheata 41-31!Duminica 13 septembrie se va desfasura etapa a 2 a a ligii masculine de handbal avand urmatoarele meciuri Stiinta Municipal Dedeman Bacau - CSM Satu Mare; Dinamo Bucuresti - Sport Club Municipal Rom Cri Brasov; HC Odorhei - Steaua MFA Bucuresti; Universitatea Politehnica Municipal Timisoara - HCM Constanta; Universitatea Transilvania Cluj - CSM Medgidia; Universitatea Bucovina Suceava - HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare; UCM Resita - Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu.