Localitatea Pestera s-a impodobit de sarbatoare

12 Decembrie 2008, Bogdan Chirita

Administratie locala
Consiliul Local si Primaria Pesterea au transformat comuna intr-o oaza de lumina. Arterele principale si institutiile publice au fost decorate cu ghirlande, iar copiii si elevii se pregatesc de Nasterea Domnului. &Toti cei 550 de copii din comuna vor primi cate un dar de Craciun. Evenimentul va avea loc pe 19 decembrie, cu ocazia serbarilor de Mos Craciun”, a declarat primarul Valentin Vrabie.

Locuitorii din Pestera au primit in dar si un parc. Primarul comunei, Valentin Vrabie, a declarat ca acest proiect al administratiei locale se incadreaza in programul national de amenajare de spatii verzi, demarat de Guvern.
intins pe o suprafata de 6.200 de metri patrati, parcul va contine foarte multa verdeata (gazon, arbusti ornamentali), bancute de odihna, spatii de odihna pentru batrani si spatii de joaca pentru copii. &Vom amenaja acest parc in centrul localitatii, pe un spatiu care nu era utilizat pina acum.
in mare parte, acest proiect va fi finantat cu bani de la Ministerul Mediului, insa utilitatile vor fi asigurate de administratia locala&, a declarat Vrabie. Valoarea totala a proiectului este de 700 mii lei, dintre care 500 mii lei provin de la Ministerul Mediului, iar restul de 200 mii lei reprezinta cofinantarea de la bugetul local. &Acesta este primul parc amenajat in comuna noastra si al treilea in localitatile din mediul rural constantean. Nu este si ultimul parc care va exista in comuna noastra. Vom amenaja doua terenuri multifunctionale si un parc in localitatea Ivrinezu Mare&, a mai spus Vrabie.

Articole din editia din data de 12 Decembrie 2008

 • "Dragul Stolo" a fost numit premier

  Administratie locala
 • Ziua liceului "Nicolae Balcescu"

  Administratie locala
 • Profesorii risca sa nu isi primeasca salariile de sarbatori

  Administratie locala
 • Autoritatile din Cernavoda fac ordine pe strazi

  Administratie locala
 • Camere de monitorizare a traficului la Medgidia

  Administratie locala
 • Articole din aceeasi categorie

 • Proiect pentru construirea unei piețe de pește în Pecineaga

  Administratie locala
 • Amenajare loc de joacă în centrul orașului Negru Vodă

  Administratie locala
 • Capelă mortuară în localitatea Mireasa

  Administratie locala
 • Toate drumurile de pământ din localitatea Comana vor fi pietruite

  Administratie locala
 • Instituțiile de învățământ din Ciobanu pregătite pentru noul an școlar

  Administratie locala
 • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
  Tel / fax: 0241810404
  Mobil: 0722721771