CSM Medgidia, aproape de victorie la Tg. Jiu

24 Octombrie 2008, Bogdan Chirita

Sport
Handbal (m) / LN-8: Lignitul Tg. Jiu - CSM Medgidia 23-23

Formatia masculina de handbal CSM Medgidia a intrerupt seria de trei esecuri consecutive in Liga Nationala, echipa lui Ion Craciun obtinind, simbata, o remiza, 23-23, in etapa a 8-a, pe terenul formatiei Lignitul Tg. Jiu. La pauza a fost 15-11 pentru gazde, diferenta pe care elevii lui Vasile Stinga au conservat-o pina in min. 39, 19-15.

Formatia din Medgidia a declansat cursa de urmarire, iar eforturile oaspetilor s-au materializat in min. 48, cind tabela indica 20-20. in min. 54 CSM a preluat conducerea, punctind pentru 23-22, iar in minutul imediat urmator elevii lui Ion Craciun au fost aproape de a se desprinde la doua goluri, insa Mocanu, scapat singur cu portarul, a ratat. Lignitul a egalat in min. 57, 23-23, dar pina in final nu s-a mai inscris deloc, astfel ca cele doua echipe si-au impartit punctele.

Antrenorul Ion Craciun a remarcat in mod special prestatia celor doi portari, G. Vasile (repriza I) si Selaru (repriza a II-a). Pentru CSM Medgidia au inscris Dinescu 6g, Mocanu 5g, Bojunovic 4g (3x7m), Musteata 3g, Samoila 2g, Oselinsche 2g si Kazic 1g. Cele mai multe goluri pentru gazde le-a inscris Stojanovic 6g, in timp ce fostul jucator al lui CSM Medgidia, Enis Murtaza, a punctat de patru ori.

Rezultatele etapei: Bucovina Suceava - Minaur Baia Mare 35-23; Lignitul Tg. Jiu - CSM Medgidia 23-23; Stiinta Bacau - HC Odorhei 31-26; Dinamo - U. Cluj 38-34; CSM Oradea - CS Pitesti 22-18. Partida UCM Resita - HCM Constanta 23-24 s-a disputat in devans. intilnirea Poli Timisoara - Steaua a fost aminata pentru 5 noiembrie, deoarece Steaua a sustinut aseara, la Buzau, a treia partida in Grupa E a Ligii Campionilor, la finalul careia a invins, cu 34-32 (20-17), pe Chehovski Medvedi.

CLASAMENT OMOLOGAT21.10.2008
1HCM Constanta870123218314
2Stiinta Municipal Dedeman Bacau870123621614
3Dinamo Baumit Bucuresti852125224012
4UCM Resita851222220311
5HC Odorhei84132202219
6Univ. Bucovina Suceava83232282068
7CSM Medgidia83142042117
8Universitatea Cluj83142392547
9Steaua MFA Bucuresti72231941916
10Univ. HCM Poli. Izom. Timisoara72231781856
11Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu81341952035
12HC Minaur Baia Mare82151882125
14CSM DC Oradea82061982344
13CS HV Pitesti80261842112

CLASAMENT GOLGETERI
TROFEUL &AUREL BULGARIU”
1Mirko MilosevicCS &U” Transilvania Cluj55
2Bondar MariusStiinta Municipal Dedeman Bacau48
3-4Adomnicai CristianUniversitatea Bucovina Suceava45
3-4Simic MiroslavStiinta Municipal Dedeman Bacau45
5Mocanu MariusCSM Medgidia43
6Mihalcea AndreiHC Odorheiu Secuiesc41
7-8Dinescu LaurentiuCSM Medgidia38
7-8Rotaru IonutStiinta Municipal Dedeman Bacau38
9-10Toma Laurentiu MihaiHCM Constanta37
9-10Sania AlinSteaua MFA Bucuresti37

Articole din editia din data de 24 Octombrie 2008

  • Basescu: "Romania are nevoie de sprijinul NATO"

    Sport
  • Lucrari la montarea conductelor de gaze la Negru Voda

    Sport
  • Lacasul de cult din Cerchezu, imbraca vesminte noi

    Sport
  • Primarul din Albesti, Gheorghe Moldovan, sprijina parohia din Vartop

    Sport
  • Gradinita si cresa in Tuzla

    Sport
  • Articole din aceeasi categorie

  • Incepe noul sezon de handbal

    Sport
  • Fotbal Cupa Romaniei la Cumpana

    Sport
  • S-au stabilit seriile Ligii 3. Luni, 12 august s-a tras la sorți programul

    Sport
  • Luceafărul Amzacea din nou în fotbalul județean

    Sport
  • Mihaela Albu, jucătoare legitimată la C.S Medgidia face parte din lotul echipei Naționale de Volei Feminin. Jucătoarea din Medgidia poartă tricoul cu numărul 6

    Sport
  • Medgidia, str. Republicii nr. 5, etaj 1
    Tel / fax: 0241810404
    Mobil: 0722721771